Havass Norbert
Ha nekem sikerült, Neked is fog!
Hogy megértsd az előző mondatot, vissza kell ugranunk a középiskolához.
Tanulmányok
Zeneművészeti Szakközépiskolába (Konziba) jártam. Úgy tudom, hogy ez volt Magyarország egyetlen középiskolája, ahol nem volt érettségi tantárgy a matematika (nyilván azt gondolták: szegény művész gyerekek, úgyis hülyék a reál tárgyakhoz).
Ennek megfelelően a matematikaoktatás is csak látszattevékenység volt.
Érettségi után teológián, majd a Zeneakadémián folytattam tanulmányaimat. Itt sem volt túl sok reáltárgy.
Mikor egyetemi tanulmányaim vége felé jártam, édesanyám húga beiratkozott egy mérlegképes könyvelő tanfolyamra. Miután végzett, rögtön főkönyvelőként helyezkedett el, az akkori tanári és zenész fizetések négyszereséért. Hajaj! Közben édesanyámnak volt egy Bt-je, aminek a könyvelését Ő maga végezte. Akkor még vállalkozásoknál is létezett az egyszeres könyvvitel. Volt egy másfél méter széles „naplófőkönyv” csodálatos rubrikákkal. Olyan egyszerű volt a kezelése, hogy egy könyvelő végzettséggel nem rendelkező vállalkozó is meg tudta csinálni.
Na, gondoltam, ha ilyen egyszerű ez a könyvelés, és ilyen jól lehet vele keresni, én is szerzek egy ilyen papírt. Tanítok, zenélek (ezekből nem lehet megélni), mellette pedig majd elvállalok néhány céget, beírogatom a rubrikákba a cuccot. Ez így nagyon jó lesz! (Erről jut eszembe: állítólag Goethe mondta: “a kettős könyvvitel az emberi elme legszebb találmánya”. Lehet, hogy mellékállásban ő is könyvelő volt?)
Ezen felbuzdulva vettem egy Expressz újságot – internet még nem volt (kilencvenes évek eleje) – és kinéztem az oktatási rovatban a legrövidebb mérlegképes könyvelő tanfolyamot (ekkor még nem kellet szakmai előképzettség). Kicsit csalódott is voltam, mert 9 hónapot írtak, én meg azt gondoltam, hogy ezt a rubrikázást 2 egyetem mellett simán megeszem 3 hét alatt. Mi a fenének ezt a kis semmit 9 hónapig ragozgatni?
Elkezdődött a tanfolyam: válgazd, jog, pénzügy. Ok!
Jött a számvitel. Gondoltam: na, most jön az a laza kis rubrikázás!
Hát…, nagy csalódás volt!
Hogy érts a helyzetemet: gyakorlatilag általános iskolában tanultam utoljára matekot. Nekem a középiskolai anyag teljesen kimaradt. És ez most nem túlzás: amikor azt mondta a tanár, hogy egymilliókétszázezer, nem tudtam leírni. Nem tudtam, hogy hány nullát írjak a végére! Leírtam szövegesen, majd otthon nekiálltam kibogarászni hátulról (egyes, tízes, százas, ezres….)
Szóval, innen kezdtem. Ha Te le tudod írni (számokkal) az egymilliókétszázezret, akkor előrébb tartasz mint én tartottam számviteltanulmányaim kezdetén.
Sokat kínlódtam vele, feladtam néhányszor. Nagyon nehezen ment. Valahogy aztán levizsgáztam, de nem sokat értettem belőle.
Miután kézhez kaptam a mérlegképes bizonyítványt, gondoltam, most már tényleg meg kellene tanulni. Ezért beiratkoztam másoddiplomás képzésre a BGE-PSZK-ra. Itt sem vitézkedtem. Az utolsó évben, még mindig nem tudtam semmit. Gondoltam, ez így nem lesz jó. Lesz egy számviteli szakközgazdász diplomám, egy mérlegképes könyvelő végzettségem, de nincs mögötte tartalom. Összeszedtem magam, bementem a főiskola könyvtárába és kivettem 10 tankönyvet és 10 példatárat, és elkezdtem az alapoktól feldolgozni az egész számvitelt. Tananyagrészenként haladtam. 10 tankönyvből elolvastam az alapokat, és a 10 példatár összes megoldott “számvitel alapjai” példáját megcsináltam. Ezután jöttek a tárgyi eszközök, a készletek, és így szépen lassan végigvettem az egész tananyagot. Bő egy évembe került, de “kikapartam a gesztenyét”. Megértettem, megtanultam!
Munka
Miután elvégeztem a főiskolát, tudtam, hogy könyvelni –legalábbis főállásban- nem fogok (korábban dolgoztam könyvelőirodában, de nem szerettem).
Mindig tanár szerettem volna lenni, de abból sajnos nem lehet megélni.
- De, de, de! Hopp-hopp!
- Ha számvitelt tanítanék, akkor lehet, hogy az azért más! Talán jobban megfizetik!
- És igen! Ha nem csak iskolában tanítok, hanem mellette felnőttképzésben, meg magántanítványokat is vállalok, akkor az már egészen jó!
És így is lett.
Sok helyre hívtak, sok helyen tanítottam.
A legfontosabbak:
- BGE PSZK (Számvitel Tanszék)
- Könyvvizsgáló Kamara
- Számalk
- KOTK
- Soter Line
- Oktáv
Mire vagyok a legbüszkébb?
Arra, hogy diákjaim nem csak megtanulták és megszerették ezt a fránya tudományt, hanem sokan közülük a tanítás szeretetét is örökölték, így ma Ők már kollégáim: számviteltanárok.
DÍJAK, KITÜNTETÉSEK
Diákjaim számtalan országos számvitel versenyen indultak, minden esetben dobogós helyeken végeztek. Legjobb eredmény: az első 10 helyezettből 7-et a tanítványaim szereztek meg.
PUBLIKÁCIÓK
- Tankönyv és példatár
- 36 db e-learning kurzus
- Több száz órányi távoktatásos tananyag
EGYEBEK:
- 1 db feleség, 6 db gyermek: 4 fiú, 2 lány (velük nehezebb) + 1 vizsla kutya
- Hobbi: kürtölés szimfonikus zenekarban, bringázás, mostanában blogolás.
Dr. Veress Attila
Főiskolás éveim kezdetétől tanítok számvitelt és különböző matematika közeli tantárgyakat.
Az oktatással magántanárként kerültem először kapcsolatba és ennek köszönhetően a mai napig minden témát a hallgatói gondolkodásmód oldaláról közelítek meg.
A tanítás során a legösszetettebb problémákat is le tudom fordítani a „kezdők” nyelvezetére és úgy gondolom, hogy a számvitel nem igényel extra képességeket. Bár megjegyzem, a számvitel egy pillanatnyi álmodozást sem tűr meg
SZEMÉLYES ADATOK
Jelenlegi munkahely: BGE PSZ Kar, Számvitel Intézeti Tanszék, egyetemi docens
Egyéb tevékenység: országos vizsgaelnök, belső ellenőr
ISKOLAI VÉGZETTSÉG, SZAKKÉPZETTSÉG, TANULMÁNYOK
- Közgazdász egyetemi diploma
- Okleveles könyvvizsgáló
- Okleveles adószakértő
- PhD fokozat (Számvitel)
KORÁBBI MUNKAHELYEK
- Egis Rt.:controlling
- Deloitte and Touche: könyvvizsgálat
DÍJAK, KITÜNTETÉSEK
A Szakirányú továbbképzésen és a Szakképzésben résztvevő Hallgatók elismeréseként, valamint a BGF Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar Továbbképzési és Szakképzési Központja keretén belül végzett kiemelkedő oktatói tevékenységéért (2007, BGF PSZF Kar)
Tiszteletbeli Évfolyamtárs (2015, BGF PSZK – HÖK)
Könyvelő kAPPtár tanuló mobilapplikáció Szakképzési Díj – innováció kategóriában (2018, Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara)
PUBLIKÁCIÓK
- 63 db tankönyv/szakkönyv, könyvrészlet (A mérlegképes könyvelői képzéshez és a pénzügyi-számvitel ügyintézői képzéshez kapcsolódó legnépszerűbb tankönyvek, példatárak szerzője, társszerzője)
- 17 db tudományos tanulmány
- 9 db konferenciaközlemény
- 36 db e-learning kurzus
- Könyvelő kAPPtár tanuló mobilapplikáció
- számos tankönyv (szakkönyv) és tanulmány lektora
HOBBI
- Sport (kondi, futás, labdarúgás)
- Emberi viselkedés, személyiségtípusok tanulmányozása
Figyelmedbe ajánljuk képzéseinket
- Vizsgafelkészítőink: https://kurzusok.szamvitelnavigator.hu
- Mérlegképes könyvelő OKJ képzés: http://www.szamvitelnavigator.hu/p/merlegkepes-konyvelo-tanfolyam_6.html
- Pénzügyi számviteli ügyintéző OKJ képzés: http://www.szamvitelnavigator.hu/p/penzugyi-szamviteli-ugyintezo-tanfolyam.html
Szép napot kívánok!
Mérlegképes könyvelő képzésre járok, az alábbi könyveket tervezem megvenni segédanyagként: Könyvvezetés és beszámolókészítés 2021. és a hozzá tartozó példatár, Pénzügyi számvitel példatár 2021., Ajánlották még a Számvitel, pénzügyi számviteli ügyintézői képzés c. könyvet is, de úgy sejtem, hogy ez a Könyvvezetés és beszámolókészítés 2021. c. könyv rövidebb változata. Előbbi ugyanezt tartalmazza, csak még komplexebben. Kérdés 1: jól gondolom, elég megvenni az első könyvet? Kérdés 2: fenti 3-4 könyv elegendő e a komplex vizsgára való felkészüléshez? (Találtam még tőletek Pénzügyi számvitel és Gazdasági események kontírozása… c. könyveket is, de ezekről is azt gondolom, hogy talán a Könyvvezetés és beszámolókészítés 2021. lefedi ezeket.) Ugyanazt a tananyagot nem venném meg kétszer, háromszor. Nagyon köszönöm, ha segítetek eligazodni a kiadványok között.
A Könyvvezetés és beszámolókészítés és a Pénzügyi számvitel példatár elég
Tisztelt Cím!
Tervezek jelentkezni a Mérlegképes könyvelő tantermi képzésükre. Az lenne a kérdésem, hogy pénzügy számvitel szakos közgazdász diplomával az összes modulból felmentést kapok? Az egyik táblázatban így láttam, de akkor milyen vizsgakötelezettség marad? Illetve, tantermi képzés esetén jár nappali diákigazolvány?
Válaszukat előre is köszönöm!
Szijjártó Dávid
Szia!
A pontosításért írj az oktatásszervezőinknek: ujmerlegkepes@penta.hu
Tisztelt Ügyintéző!
A következő lenne a kérdésem. Pénzügyi-számviteli ügyintéző végzettséggel rendelkezem, amit 2009-ben szereztem meg. Nem dolgoztam a szakmában egyetlen percet sem. Ha jelentkeznék a mérlegképes könyvelő képzésre, olyanról lehet-e szó, hogy a tanfolyami felmentésekkel nem élek, de viszont a vizsgákat nem kell letennem abból a néhány tantárgyból amire felmentést kapnék a végzettségem miatt.
A felmentett tantárgyak közül egy igazán fontos van, a könyvviteli ismeretek (számvitel alapjai). Miután a felmentettek döntő többségére bőven ráfér az ismétlés, ezért ezt a kurzusunkat mindenkinek odaadjuk grátisz a regisztrációs díj befizetésekor (tehát már a képzés elkezdése előtt, hogy legyen idő átismételni.
Tisztelt Számvitel Navigátor,
Egyetemi diplomával rendelkező közgazdászként már egy ideje kacsintgatok a Mérlegképes könyvelő képzés irányába, és az utóbbi időben volt alkalmam bővebben is utána olvasni a kurzus részleteinek és indulási időpontjainak.
Látom, hogy jelenleg júniusi jelentkezési határidővel lehet csatlakozni távoktatásos tanfolyamra, azonban találok esetleg valahol bővebb információt arról, hogy ez a kurzus mikor, hogyan indul majd és milyen ütemezéssel halad? Ill. mikor várhatók újabb időpontok? Ideálisan szeptember környékén szeretném elkezdeni távoktatásban a képzést, előreláthatólag lesz erre lehetőség?
Köszönöm szépen előre is a választ!
Kedves Bea!
Itt görgess lefelé: http://www.szamvitelnavigator.hu/p/merlegkepes-konyvelo-tanfolyam_6.html és megtalálod az ütemezést (órarendet).
Igen, szeptemberben, októberben is indítunk csoportot.
Tisztelt Tanárok,
Úgy vettem észre mint már többszöri vizsgázó, hogy hiába értem a vizsgasor gazdasági eseményeit, az esetek speciális könyveléseit (seeáé korrekció stb), kiszámítani sem kerül időbe, nem mellesleg kívülről tudom az összes számlaszámot 3 jegyig, mégis alkalmanként tudnak újat és újat csavarni amik miatt pont nem tudok átmenni!
Segít ez a Számvitel kidolgozott kurzus ezen, vagyis megérteni milyen esetekben kell máshogyan könyvelni? A csavarásokat megérteni.
Köszönöm megtisztelő Válaszát!
Szép Napot!
Kedves Ferenc!
A gazdasági események variációja végtelen.
A számviteli gondolkodást kell megtanulni.
Igen, a kurzusaink segítenek kialakítani ezt a szemléletet.
Kedves Hölgyem/Uram,
Tudnátok ajánlani nekem anyagot a Számvitel és adózás digitális környezetben nevű modulhoz, amit megtudok venni?
Köszönöm
Kedves Mónika!
Most készül egy videós kurzusunk.
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, hogy a Balaton környékén tervezitek -e tantermi oktatások szervezését. Konkrétan mérlegképes könyvelői tanfolyamra gondoltam.
Üdv.
Kata
Kedves Kata!
A tantermi oktatásra nagyon kevesen jelentkeznek, vidéken így várni kell rá.
Én ajánlom a távoktatást, sokkal rugalmasabb és hatékonyabb is.
Üdv, érdeklődni szeretnék, hogy Kaposváron januárban indul-e tantermi képzés.
Munkabeosztásom miatt kéthetente szombaton 3 órát dolgozok, mennyi az engedélyezett hiányzás? Online képzést nem preferálom, ezért szeretnék inkább tantermi oktatásban részt venni.
Köszönöm előre is a választ.
Kedves Barbi!
Nehéz kérdés, mert a jelentkezők 90+%-ka távoktatásra jelentkezik.
Tantárgyanként az órák 30%-át lehet hiányozni.
A távoktatásnál nincs ilyen.
T.Cím!
Szeretném megkérdezni,hogy ha “Mérlegképes Könyvelő”online tanfolyamra jelentkezem a vizsga online élő vagy írásban történik?
Köszönöm!
Kedves Yvette!
A vizsgák minden esetben tanteremben lesznek, írásban.
Tisztelt Számvitelnavigátor!
Szeretnék érdeklődni hogy 2003-ban végeztem egy vállalkozási ügyintéző Okj tanfolyamot Perfect Rt szervezésében ez jelent e nekem valamilyen felmentést ? Amúgy egészségügyi szakközépiskolát végeztem jelenleg egy cégnél adminisztrátorként dolgozom
Kedves Ági!
Sajnos csak a pénzügyi-számviteli ügyintézőre adhatunk felmentést.
Tisztelt Cím!
Arról szeretnék érdeklődni, hogy a távoktatásban zajló tanfolyamoknál, a szombati élő fb órákon való részvétel kötelező vagy egy plusz opció a többi videós tananyag mellett?
Köszönettel:
Kedves Bernadett!
Nem kötelező, de ajánlott legalább utólag visszanézni.
Tisztelt Számvitelnavigátor!
Tv-bér végzettségeim vannak, munkaügyön dolgozom. Szeretném továbbképezni magam, nagyon vacilálok, hogy még az utolsó PSZü-re iratkozzak be vagy egyből a mérlegképesre. Ha jól értem, a pszün a 960 óra végig számvitel és pénzügy, mérlegképes pedig 510 óra, nem csak számvitel pénzügy. Magyarul a pszün részletesebben tanulják a számvitelt, mérlegképesen pedig számvitelből csak a lényeg van benne plusz a többi modul ami kell a mérlegképeshez? Ha a ti mérlegképesetekre iratkozom be, és amúgy semmi közöm még a számvitelhez munkaügyes lévén, akkor valószínüleg elég lesz a tananyag, vagy megkönnyítem a magam dolgát valamelyik tanfolyam megvásárlásával? (Pl sprint) Köszönöm: Csilla
Kedves Csilla!
Pont fordítva.
Az üyintéző képzésen sokkal kevesebb a számvitel és sokkal alacsonyabb szintű. Rengeteg a töltelék tantárgy.
Mindenképpen a mérlegképest ajánlom rögtön.
Nem kell külön tananyagot venni, mi mindent adunk.
Sziasztok!
Nagyon tettszenek az anyagaitok, nekem is sokat segítettek abban, hogy hogyan tanítsam a diákjaim!
Amit szeretnék kérdezni, hogy az RLB 60 nevű programhoz, amit használunk esetleg nincs e valami teljes komplex használati utasítás, hogy hogyan dolgozzunk benne, mert magamtól rájönni elég nehéz és én soha nem könyveltem. Viszont 100°%-osan szeretném átadni a tananyagot és már égek, mikor a könyvelőt hívom segítségül.
Ha lenne ilyen anyagotok én szeretném megvenni.
Kedves Vera!
Én ne tudok ilyen használati utasításról.
Javaslom, hogy tedd fel a kérdést a tanároknak szóló csoportjainkban, nagyon kedvesen segítenek a kollégák.
Tisztelt Cím!
Szeretnék jelentkezni a Mérlegképes könyvelő távoktatásos képzésükre. Az lenne a kérdésem, hogy a nevezett tanfolyam modulzáró vizsgáinak sikeres teljesítése után lehet a végső vizsgára jelentkezni, menni, vagy ahhoz el kell végezni a vizsgasorok menüpont alatt megtalálható “Vizsgasorok: Mérlegképes könyvelőknek” kurzusok valamelyikét, vagy ez csak ajánlott és a záróvizsgához elegendő a tanfolyam elvégzése. (Próbáltam korábbi hozzászólásokból kihámozni a keresett választ, de jobbnak gondoltam, ha felteszem a kérést.)
Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Andrea!
A modulzárók sikeres teljesítése után lehet menni a záróvizsgára.
A vizsgafelkészítőinket más iskolák diákjainak készítettük.
Nálunk ezek az anyagok (sőt ennél sokkal több) benne vannak a távoktatásos képzésben.
Sziasztok! Először is gratulálok a kepzeseitekhez mert nagyon jónak találom őket! A számvitel alapjai kurzusotokat éppen most fejeztem be és a következő lépésben gondolkodom. A kérdésem. következő lenne: ha megveszem a ,,számvitel vizsgafelkeszitő+ elemzés vizsgafelkeszitő ” kurzusotokat ahhoz ingyen jár a ,,vizsgasorok megoldassal” kurzus is?Vagy a Sprint az komplexebb? Köszönöm válaszotokat.
Kedves Krisztián!
A Sprint komplexebb, benne vannak a specialitások is, illetve ahhoz adjuk a vizsgasorok megoldással kurzust is.
Sziasztok,
Érdeklődöm, hogy frissen befejezett mérlegképes képzés befejezése után mit ajánlotok központi vizsga felkészítőre, ha szinte egy vizsgasort sem tudok megoldani.
A képzésen viszonylag egyszerű, fapados feladatokat vettünk a vizsgán viszont olyan összetett feladatok vannak, hogy úgy érzem teljesen más a követelmény szintje, mint amit a képzésen leadtak. Az a szerencsém, hogy megtaláltalak benneteket még a vizsga előtt!
Melyik anyagot lehet többször megnézni, a Számvitel vizsgatételek kidolgozását vagy a Sprint vizsgafelkészítőt?
Úgy tudom a Sprintet csak 3x.
Ha esetleg többször lenne rá szükség (ahogy ismerem magam) , akkor mit ajánlotok, ha repeta kell? :-)
Köszönöm a választ előre is,
Évi
A Sprintet ajánlom, abban a kidolgozott feladatok is benne vannak.
Elég lesz a 3, hidd el.
Sziasztok,
A kérdésem az, hogy melyik kurzus anyagát lehet többször megnézni, a Számvitel vizsgatételek kidolgozását vagy a Sprint vizsgafelkészítő kurzust? Központi vizsgára készülök.
Úgy tudom a Sprintet csak 3x engedi a rendszer megnézni. Magyamat ismerve lehet ez nem lesz elég, mert mindíg visszaugrálok, ha valamit elfelejtek,….ami gyakran megesik! :-D Ilyenkor mi a teendő, ha repetázni szeretnék? :-)
Mérlegképes könyvelő tanfolyamot fejeztem be a SALDO-nál, ami Covid miatt on-line történt, de sajnos egy vizsgafeladatot sem tudnék megoldani. Mit ajánlasz? :-)
Előre is köszönöm a választ,
Viki
Szia!
Mindegyiket háromszor lehet megnézni.
De ne aggódj, ebből soha nem volt probléma.
Ha kevés írsz és adunk még hozzáférést.
1-2 nap múlva lesz a Sprintre 20% kedvezmény.
Tisztelt Cím!
Jelenleg GYED-n vagyok itthon a kislányommal. Szeretném magam továbbképezni. A mérlegképes könyvelő OKJ-s tanfolyamot szeretném elvégezni. Szeretném megkérdezni meddig kell jelentkezni, vagy mi a menete ennek, hogyan induljak el?
Köszönettel:
Nagyné Dömötör Ivett
Szia!
Írtam emailben.
T. cím!
Nagyon szeretnék választ arra a korábbi kérdésemre, hogy lehet hogy idén 1 modult kell teljesítenia könyvelő képzésen mester diplomával számvitelből és hogy decemberben akkor miért kerültem be a közgazdászoknak szóló képzése ami 4szer ennyi idő modul és pénz, mikor akkor is kérdezgettem hogy ez biztos-e. Valaki nagyon kérem, hogy mondja meg, mert akkor azonnal kiíratkozom. Eszemben nincs ezzel húzni az időm. Lehetséges az egy modulosra átmenni?
Köszönöm!
Kedves Niki!
A korábbi kérdésed nem jött át, ez viszont igen.
Kb. egy hete jött ki az új képzési rendszerről szóló programkövetelmény ami szabályozza a felmentéseket.
A minisztériumból a hivatalos megjelenésig semmilyen információ nem szivárgott ki.
Az új rendszerben közgazdász diplomával 4 modulból kell vizsgáznod, kivéve, ha a mester diplomát számvitel szakon szerezted meg, mert ebben az esetben valóban csak 1 modult kell elsajátítanod.
Szia Norbi!
Október végén végeztem el a Mérlegképes Tanfolyamot, a Ti segítségetekkel a videós anyagokon keresztül. Még egyszer nagyon köszönöm. Elképesztően jól felépített mind az adózás, mind a számvitel anyag . Elsőre átmentem a számvitel komplex vizsgán, nagyon hálás voltam.
Abban szeretném a segítségedet kérni, hogy a jelenlegi munkahelyemen pénzügyi előadóként vagyok bejelentve 4123-as FEOR számmal. Ez a besorolás jó lesz 3 évig, vagy kérjek változtatást besorolást illetően?
köszönöm a választ előre is!
UI: nagyon jó volt olvasni a bemutatkozásodat, újra azt tapasztalom hogy valahogy összefügg a zeneszeretet a számokkal,matekkal.. :) én is zenélek , azt szoktam mondani hogy én inkább zenén keresztül tudom kifejezni magam mint szavakkal..
Kedves Bea!
Köszönjük a kedves szavakat.
Szerintem jó a besorolás, de én beszélnék velük: https://penzugyiszakkepzes.kormany.hu/jogszabalyok-mkv