Mérleg és eredménykimutatás kapcsolata
Nézzünk egy példát a mérleg és eredménykimutatás összefüggésére. Egyenlőre a T-K-től tekintsünk el!
Feladat: a hiányzó nyitó adatok meghatározása után írjuk be a mérlegbe és az eredménykimutatásba a gazdasági események hatásait, majd végezzük el az év végi összesítést!
Az eredménykategóriákat (A-D betűvel jelzett) most elhagyjuk.
1. Kifizettek 250 000 Ft bérleti díjat
2. Villanyszámla érkezett későbbi fizetési határidővel, összege 40 000 Ft
3. Bankszámlájukon jóváírtak 70 000 Ft hitelkamatot
4. Szállítójuknak átutaltak 1 200 000 Ft-ot, bankkivonat alapján
5. Bankértesítés szerint átutaltak 20 000 Ft bankköltséget
6. Egyik vevőjüknek kiszámláztak 1 140 000 Ft értékű szolgáltatást
7. Hosszú lejáratú hitel felét rövid lejáratú hitelből törlesztették
8. Termeléshez felhasználtak 160 000 Ft értékű anyagot
9. Selejteztek anyagkészletükből 80 000 Ft értékűt
10. Elszámolták gépeik 10%-os terv szerinti amortizációját
Az egyszerűsítés kedvéért most eltekintünk az osztaléktól és a társasági adótól!
Feladat: a hiányzó nyitó adatok meghatározása után írjuk be a mérlegbe és az eredménykimutatásba a gazdasági események hatásait, majd végezzük el az év végi összesítést! Az eredménykategóriákat (A-D betűvel jelzett összesítő sorok) most hagyjuk el!
Itt találsz egy kis szösszenetet, ahol ellenőrizheted az eddig tanultakat egy teszttel. Megnézheted, hogy tudod-e, hogy az egyes gazdasági események hogyan hatnak a mérlegfőösszegre.
Egy ilyen blogot írni, nagyon nagy munka. A lelkesedét, a napról-napra gyarapodó olvasók tartják fenn. Ha hasznosnak tartod lájkold, és kérlek ajánld ismerőseidnek, csoporttársaidnak!
Kedves Ilona!
Ez a feladat az alapokhoz tartozik.
Még az áfa megismerése előtt járunk.
Kedves Norbert!
Lehet, csak én nem értem,de a bejövő- és kimenőszámlák áfáját nem könyveljük?
T Igénybe vett szolgáltatás K Szállítók
Kedves Norbert!
Veronika felvetésére reagálva, ha először kapjuk meg a számlát és csak később kell fizetnünk, akkor a szállító K ellenében hova könyvelünk T-t?
Köszönöm,
Dávid
Én itt azonnali kp-s kifizetésre gondoltam.
Kedves Norbert!
Az 1. gazdasági eseménynél nem kell azt feltételeznünk, hogy a bérleti díjat korábban kiszámlázták? Nem csökkenti a szállítót a kifizetés?
Köszönöm, Veronika
Ha már szakdolgozatnál tartasz, akkor tudnod kell, hogy a társasági adó, jóváhagyott osztalék és az igénybe vett eredménytartalék is kapcsolat. Én nagyon megnézném a 493 adózott eredmény elszámolási számláról szóló bejegyzést, és ezt mondanám el.
Kedves Norbert!
Segítségét szeretném kérni. A Záródolgozatomhoz kaptam egy olyan kérdést, hogy mi az összefüggés a mérleg és az eredménykimutatás között? A konzulens nyilván a Mérleg szerinti eredményre gondolt. Mit tudna javasolni, hogy ebben a témában mit fejtsek ki? Nem hinném hogy örülnének annak, hogy egy mondattal megválaszolnám, hogy a Mérleg szerinti eredmény egyezősége.
Előre is köszönöm válaszát!
Kedves Norbi!
csak biztatni tudlak hogy folytasd és kitartás!!Nekem egy kincs ez az oldal, bár csak tegnap találtam rá! Köszönöm Zsuzsi
Van erről egy bejegyzés
Miben egyezik és különbözik a forgalmi és az összköltség kimutatás?
Még annyit, hogy az alapoknál az STKÁV működését ember nincs aki megérti, módszertanilag teljesen elhibázottnak tartom, ha ilyet kérdeznek.
Az STKÁV-t érinti
1.
Készletcsökkenés: Késztermék -400 000, STKÁV +400 000
Eladási ár: Vevők +380 000, Értékesítés nettó árbevétele +380 000
Eredményhatás: 20 000 veszteség
2. Ugyanez, csak az összegeket kell kicserélni és 180 000 nyereség
Kedves Norbert!
Segítségedet kérném az alábbi feladathoz. Meg kell határozni, hogy melyik gazdasági műveletek típusába tartozik és ezzel összefüggésben milyen hatást gyakorolnak a mérleg eszköz ill. forrásállományára.
Késztermékeik közül 400.000 Ft értékűt 380.000 Ft-ért értékesítettek.
Késztermékeik közül 320.000 Ft értékűt 500.000 Ft-ért értékesítettek.
Tudom, hogy összetett gazdasági esemény, de hogy a továbbiakban melyik eszköz, forrás részt érinti bizonytalan vagyok. Csökken a készlet? és a másik fele? Mi van a különbözettel?
Köszönöm segítséged
Anita
Köszönöm!!!!!!Egyre közelebb kerülök, hogy lerakjam a vizsgám. Végre valaki érti is amit meg akar tanítani.Nagyon köszönöm. Kata
Nem tudom, miért távolította el a válaszomat.
A lényeg:
1. Csak az a) lépés kell (ahogy írod úgy jó). A b) lépés azért nincs, mert azt nem írtam, hogy a fennmaradó második felét bankból átutaltuk.
2. Az egyéb szolgéltatások értéke valóban lemaradt (majd beteszem). Könyvelés:
T 53 K384
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
Kedves Norbert !
1,Szeretném kérni a 7.gazd-i eseményt kontírozva(az érdekelne,hogy a)T445-K452 és b)T452-K384 – kell az "a" és "b" is.- pénzügyi levezetése érdekelne.
2,MSzE eredménye jó,mert abba már nincs benne a 20000Ft bankköltség,csak az eredménykimutatásnál nem szerepel (mint igénybe vett egyéb szolgáltatás).
Segítségét előre is köszönöm. (7.tétel megoldása elég homályos Nekem)
Javítottam, köszönöm!
Amit írtál könyvelési tétel, jó. A 45-nek nem is kell egyenleg, hiszen hitel úgy is felvehetsz, hogy korábban még nem volt. Ez nem olyan, mint a 384, ahonnan csak annyit tudsz kifizetni, amennyi pénzed van a bankban.
Kedves Norbert!
A hosszú lejáratú hitel felének törlesztése rövid lejáratú hitelből a könyvelése: T445-K452 és T452-K384 ? 45-nek nincs egyenlege illetve ez esetben hogy könyvelendő ez a kérdésem.
Köszönöm válaszát.