Áfa (általános forgalmi adó)
ÁFA |
Az áfa működési mechanizmusát nem írom le, ezt pénzügyből, adóból tanuljátok.Itt csak a számviteli vonatkozására koncentrálok.
Példán keresztül magyarázom:
1. Eladunk valamit 4 000 Ft + áfa összegért
2. Veszünk valamit 1 000 Ft + áfa összegért
Értelmezzük:
1. Eladunk valamit 4 000 Ft + áfa összegért:
Kiállítunk egy áfás számlát. 3 összeg lesz rajta:
Nettó eladási ár: 4 000
Áfa: 1 080
Bruttó eladási ár: 5 080
Mi a vevőnktől az 5 080 bruttó eladási árat fogjuk megkapni. Igen ám, de ennek az áfa tartalma nem minket illet, hanem azt csak beszedjük az APEH helyett, majd bizonyos időszakonként (lásd pénzügy, adó: havi, negyedéves és éves áfa bevalló) elszámolunk vele, az állammal. (Leegyszerűsítve: be kell fizetnünk). Ezt, az értékesítés során beszedet, majd az államnak továbbfizetendő áfát Fizetendő áfának nevezzük.
2. Veszünk valamit 1 000 Ft + áfa összegért
Kapunk a megvásárolt cuccal egy áfás számlát. Ezen is 3 összeg lesz:
Nettó vételár? 1 000
Áfa: 270
Bruttó vételár: 1 270
Mi a vásárlásnál az 1 270 bruttó vételárat fizetjük ki. Ha magánszemélyként vesszük, akkor ennyibe is fog kerülni. Azonban, ha cégként vesszük (és könyvelés csak cégeknél van), akkor a kifizetett 270 áfa tartalmat visszaigényelhetjük az APEH-től. Egészen pontosan csökkenthetjük vele az értékesítéseinkkor keletkezett (lásd: előző pont) befizetendő áfát.
Az előző két pont alapján látjuk, hogy az áfa elszámolási időszak végén 810 Ft áfát kell majd befizetnünk az államnak.
Áfa működése |
Oké, de, hogy könyveljük?
Először egyszerűsítsünk, hogy a lényeg meglegyen. Az áfa (általános forgalmi adó) az adótartozások egyik fajtája. Ezek pedig a forrás oldalon vannak a 4-es számlaosztályban (rövid lejáratú kötelezettség egyik fajtája).
Fizetendő áfa?
Megbeszéltük: beszedjük most a vevőnktől, de majd tovább kell adnunk az államnak. Vagyis most az áfa tartozásunk az állam felé nő (F+=K).
Előzetesen felszámított áfa?
Megbeszéltük: most ugyan ennyivel többe került a cucc, de ezt visszaigényelhetjük az államtól, pontosabban csökkenthetjük a befizetendő összeget. Vagyis az áfa tartozásunk az állam felé csökken (F-=T)
Akkor most jöjjön a végeredmény:
Az áfa tartozást két akasztófán tartjuk nyílván:
A fizetendő áfát a 467 fizetendő áfa K oldalán
A levonható, visszaigényelhető áfát a 466 előzetesen felszámított áfa T oldalán. Ezzel összességében csökkentve (T= -) az állammal elszámolandó áfánkat.
Áfa elszámolás helyesen |
Szabály, amit véss az eszedben, hogy ne kelljen mindig ilyen bonyolultan végiggondolni:
1. Ha mi vagyunk az eladók, akkor mindig a 467 Fizetendő áfa K oldalára könyvelünk (kivéve engedménynél és visszaküldésnél, mert ekkor a 467 Fizetendő áfa T oldalára).
2. Ha mi vagyunk a vevők, akkor mindig a 466 Előzetesen felszámított áfa T oldalára könyvelünk) kivéve engedménynél és visszaküldésnél, mert ekkor a 466 Előzetesen felszámított áfa K oldalára)
Az ÁFA átvezetési számla mire való?
Az állammal való pénzügyi rendezéshez kell.
Mert a vagyonra hat, nem az eredményre. Az eredménykimutatásban nincs áfa, csak a mérlegben.
Az ÁFA egyenleg miért nincs hatással az eredményre, hiszen ha fizetnem kell kevesebb lesz a pénzem?
A vállalkozás költségeit az erkim-ben nettó módon kell felvezetni?
Egyet, ami 6 pontból áll.
Bocsánat, ezt nem ide akartam írni, de, hogy miről szól végül is benne van.
Kedves Norbert!
Azt szeretném megkérdezni, hogy Átvezetési számlás feladatot e-mailben egyet, vagy kettőt küld? 1-et kaptam, a tanulási útmutatóban 2 van feltüntetve. A következő e-mailben tárgyi eszközös példa van.
Köszönöm a választ!