Loading...
-
Vizsgafelkészítő kurzusok
-
Tantermi és távoktatásos képzések
389 átvezetési számla
Technikai számla (növekedés-csökkenés nem értelmezhető), mely az időbeli eltolódás áthidalására szolgál.
Ugyanis a pénzmozgáshoz kapcsolódó gazdasági eseményeket, még a pénzmozgásról szóló bizonylat kézhezvételének napján le kell könyvelni.
Három pillér: Bank-Átvezetési számla-Pénztár
|
Az átvezetési számla áthidalja az időbeli eltolódást |
Tehát: az átvezetési számla az időbeli eltolódás áthidalására szolgál. A legtöbb visszaélést a pénzzel lehet elkövetni. Ezért a számviteli törvény előírja, hogy minden pénzmozgással kapcsolatos gazdasági eseményt még az azt tanúsító (alátámasztó) bizonylat beérkezésének napján azonnal, haladéktalanul le kell könyvelnünk.
A készpénz (pénztár) bizonylata a bevételi és a kiadási pénztárbizonylat:
Sajnos a minőség pocsék, de, ha rákeresel a neten, a képtalálatok között, találsz olvashatót is.
|
Bevételi pénztárbizonylat |
|
Kiadási pénztárbizonylat |
A bank bizonylata a bankszámlakivonat:
|
Bankszámla kivonat |
Szóval: ha a fenti három közül valamelyik a kezedbe akad, vadul kezdj el valamit könyvelni!
3 (+2) esetben használjuk, viszont ebben a 3 (+2) esetben kötelező, és MINDIG használjuk.
Ezek a következők:
1. Készpénz befizetése saját bankszámlára
2. Készpénz felvétel saját bankszámláról
3. Saját bankszámláink egymás közötti forgalmánál
(A másik két zárójeles esetnél gondban vagyok, ugyanis kell használni, de a feladatok többségénél nem kérik számon. Ezért én is kihagyom, de legyen ott a kisagyadban, hogy ez a hitelfelvétel és a hiteltörlesztés)
Mielőtt belevágunk, tanuljunk meg négy számlaszámot:
389 Átvezetési számla (technikai számla, vagyis a növekedés-csökkenés nem értelmezhető)
381 Pénztár
384 Elszámolási betétszámla (A legalapvetőbb bankszámlát jelenti, azt, amelyen a vállalkozás a mindennapi pénzforgalmát bonyolítja. A példákban, ha csak röviden bankot írnak, mindig erre gondolnak).
385 Elkülönített betétszámla. (Bármilyen célból elkülöníthetünk pénzt úgy, hogy ennek a külön kezelt összegnek létrehozunk egy elkülönített bankszámlát)
Nézzük sorban a 3 esetet:
1. Készpénz befizetése saját bankszámlára
Példa: Június 6-án befizetünk saját bankszámlánkba 100 Ft-ot. A bank jóváíró értesítése június 8-án érkezett meg.
Hogy néz ki fizikailag a készpénz befizetése a bankba?
Kiveszed a pénztárból a 100 Ft-ot, melyről kiállítasz egy kiadási pénztárbizonylatot (képét lásd feljebb). Elmész vele a bankba. Van ott egy ilyen akvárium, benn ül a pénztárosnő. Beadod neki a százast, hogy tegye rá a bankszámládra. Kapsz tőle egy bizonylatot, hogy a pénzt átvette. Hazakocogsz (már a cég irodájába). Ezt a bankár kisasszonytól kapott bizonylatot hozzákapcsolod a kiadási pénztárbizonylathoz, és e bizonylatok alapján még aznap le kell könyvelned, hogy csökkent a pénztárad. De ezen a napon csak a pénztár csökkenését könyvelheted le, mert csak annak a bizonylata van meg. A bankszámla növekedését tanúsító bizonylatot (bankszámlakivonatot) még nem kaptad meg. Az majd csak 8-án fog érkezni.
Tehát lekönyveled, hogy csökken a pénztár (E-=K), de a bankra nem teheted még rá. Ezt fogja helyettesíteni a 389 Átvezetési számla. Technikai számla, nem nő, nem csökken. De, ha a pénztár a K oldalra ment, akkor ez a T oldalra kerül.
Elemezve:
Pénztár E Átvezetési számla T (technikai)
– 0
K T
T 389 Átvezetési számla K 381 Pénztár 100
Alszunk kettőt. Június 8. Kinyitjuk a postaládát, találunk benne egy levelet a bankunktól. Kibontjuk. Van benne egy bankszámlakivonat, melyen az áll, hogy jóváírták a két nappal korábban befizetett 100 Ft-ot. Hohó! Gyorsan leülünk a gép elé és már rögzítjük is, hogy nő a bankszámlánkon a pénzt (E+=T).
Ki legyen a másik (K)? Pénztár? No-no! Azt már egyszer lecsökkentettük. Hát, akkor ki legyen? Nű! Hát megvan: az átvezetési számla! És vajon melyik oldala. Hát jobb híján a K oldala.
Elszámolási betét E Átvezetési számla T
+ 0
T K
T 384 Elszámolási betét K389 Átvezetési számla 100
Ha megnézed, a 389 átvezetési a két lépés után lenullázódott (áthidaló szerepét betöltötte). A pénztár csökkent, az elszámolási betéten megjelent az összeg.
2. Készpénz felvétele saját bankszámláról
Példa: Június 6-án felveszünk saját bankszámlánkból 100 Ft készpénzt. A bank terhelési értesítése június 8-án érkezett meg.
Hogy néz ki fizikailag a készpénz felvétele a bankból?
Elmész vele a bankba. Akváriumos nőnek szólsz, hogy adjon egy százast (nem a saját zsebéből, hanem a te bankszámládból). Megkapod. Kapsz tőle egy bizonylatot, hogy a pénzt átvetted. Hazakocogsz (már a cég irodájába). Kitöltesz egy bevételi pénztárbizonylatot és ehhez hozzákapcsolod a bankár kisasszonytól kapott bizonylatot. E bizonylatok alapján még aznap le kell könyvelned, hogy nőtt a pénztárad. De ezen a napon csak a pénztár növekedését könyvelheted le, mert csak annak a bizonylata van meg. A bankszámla csökkenését tanúsító bizonylatot (bankszámlakivonatot) még nem kaptad meg. Az majd csak 8-án fog érkezni.
Tehát lekönyveled, hogy nő a pénztár (E-=T), de a bankot még nem csökkentheted le. Ezt fogja helyettesíteni a 389 Átvezetési számla. Technikai számla, nem nő, nem csökken. De, ha a pénztár a T oldalra ment, akkor ez a K oldalra kerül.
Pénztár E Átvezetési számla T
+ 0
T K
T 381 Pénztár K 389 Átvezetési számla 100
Ismét alszunk kettőt. Június 8. Kinyitjuk a postaládát, találunk benne egy levelet a bankunktól. Kibontjuk. Van benne egy bankszámlakivonat, melyen az áll, hogy levették a két nappal korábban felvett 100 Ft-ot. Leülünk a gép elé és már rögzítjük is, hogy csökken a bankszámlánkon a pénzt (E+=K).
Ki legyen a másik (T)? Pénztár? De hiszen azt már egyszer lecsökkentettük! Hát, akkor ki legyen? Hát megvan: az átvezetési számla! És vajon melyik oldala. Hát jobb híján a T oldala.
Elszámolási betét E Átvezetési számla T
– 0
K T
T 389 Átvezetési számla K 384 Elszámolási betétszámla
Ha megnézed, a 389 átvezetési a két lépés után lenullázódott (áthidaló szerepét betöltötte). A pénztár nőtt, az elszámolási betéte csökkent.
3. Saját bankszámláink egymás közötti forgalmánál
Példa: Elkülönítünk elszámolási betétünkből 100 Ft-ot. Június 6-án megérkezett a terhelési értesítés. A jóváírási értesítés június 8-án érkezett meg.
Mi történt? Az elszámolási betétünkből (384) áttettünk az elkülönített betétünkbe (385) 100 Ft-ot.
A június 6-án megkapott bankszámlakivonat az elszámolási betét megterhelését tanúsítja (E-=K). Le kell könyvelnünk:
Elszámolási betét E Átvezetési számla T
– 0
K T
T 389 Átvezetési számla K 384 Elszámolási betét 100
A két nappal később érkező számlakivonat az elkülönített betéten történő jóváírást igazolja.
Elkülönített betét (E) Átvezetési számla (T)
+ 0
T K
T 385 Elkülönített betét K 389 Átvezetési számla 100
Pontosan, ahogy írod
Szia!
Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy ha mondjuk felveszek készpénzt és még aznap kp-val vásárlok, akkor is bevételeznem kell először a pénztárba a pénzt, majd még aznapra ki is kell állítanom egy kiadási bizonylatot?
Vagy ilyenkor mi a teendő?
Köszi előre is a segítséget.
k.
Igen 384.
Azoknál is használjuk, de nem forrás számla. TECHNIKAI SZÁMLA: nem értelmezhető a +-
Tudom, hogy így értetted: 381, 384, 385
(Ha azokat is néznénk, amiket nem szoktak feladatba tenni, de amiknél szintén kötelező használni: hitelfelvétel és hiteltörlesztés, ezeknél viselkedne forrásként, ugye?)
Köszönök mindent! Évi
Technikai számla, így van mindig a hiányzót helyettesíti.
Azért az eszközök közé tették, mert zömében a 381, 484 és 385 között közvetít. De akár tehették volna máshova is.
Az átvezetési számlának ezek szerint helyettesítő szerepe van: a bizonylat megérkezéséig ő veszi át a bizonylattal érintett eszköz vagy forrás szerepét, hol T hol K oldalon, ugyanúgy, ahogyan az tenné. Igaz? S mivel hol forrás, hol eszköz szerepet játszik, nem lehet megmondani, hogy a T ill. K oldalra írt összeg növeli-e vagy csökkenti-e az értékét. A lényeg, hogy végül mindegyiket ellensúlyozni kell. Ugye? Az, hogy az eszközök közé tették be, milyen megfontolásból ered? Köszi!
Az akváriumos nő nagyon jó!!!
Köszi!
Kedves Norbert !
1.pont kp. felvét, bankszámlakivonat megérkezése után a T384-K389 (elmélet jó,csak az ábrája nem ,elemzés).
üdvözlettel