Kinek kell?
Mérlegképes könyvelő tanoncok
Pénzügyi-számviteli ügyintéző
Főiskola: pénzügyi számvitel
Mind a négyet ugyanúgy könyveljük.
Feladat:
Térítés nélkül átveszünk egy tárgyi eszközt. Piaci értéke 1 000 000 Ft, az átadónál kimutatott könyv szerinti értéke pedig 1 200 000 Ft.
Üzembe helyezzük.
Év végén 100 000 Ft értékcsökkenést számolunk el.
1a) átvétel
Kapunk egy tárgyi eszközt, ez szokás szerint a beruházásain növekedését jelent az aktiválásig. (E+=T). Ingyen kaptuk az eszközt! Ez nekünk nagyon jó! Örülünk neki! Vajon hova kell egy ingyen kapott eszközt még lekönyvelni? Hová könyvelnéd?
Megfejtés: bevétel (nyereség). De vajon milyen bevétel? Egyéb bevétel. (B+=K)
T161 Beruházások K96 Egyéb bevételek 1 000 000
Összeg: a piaci érték. (Régebben az átadónál kimutatott könyv szerinti érték is szóba jöhetett, ezért még sokszor megadják. Hányjál rá fittyet, nem kell!)
1b) Elhatárolás
Kegyes a magyar állam! Nem szeretné, hogy belerokkanj az ingyen kapott eszköz miatt keletkezett bevétel adóvonzatába.
Ez azt jelenti, hogy az előbb lekönyvelt egyéb bevételt le kell nulláznunk, vagyis a bevételt le kell csökkentenünk (B-=T).
El kell határolni. Az időbeli elhatárolásokról még nem írtam, egyelőre hidd el nekem, hogy egy passzív időbeli elhatárolást kell használnunk. Növelnünk kell. (F+=K)
T96 Egyéb bevételek K483 Halasztott bevételek PIE
1c) Áfa
Emlékszel? Az átvételnél megnéztük az áfát. Két változat volt: áthárította az átadó, vagy nem? Ha ott lehetett választani, akkor itt is kétféleképpen lehet lekönyvelni.
Mi vagyunk az átvevők. Áfa szempontjából tehát vevőként viselkedünk. Vagyis szokás szerint T466.
Ki a másik érintett:
a) ha az átadó áthárítja az áfát (nekünk tehát majd meg kell fizetnünk, akkor kötelezettségünk keletkezik (F+=K)
T466 Előzetes áfa K479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek 270 000
b) ha az átadó nem hárítja át az áfát (elengedi az áfát), akkor nyereségünk keletkezik, mely bevétel elnövekedést jelent (B+=K)
T466 Előzetes áfa K96 Egyéb bevételek 270 000
2.Aktiválás
Gép nő (E+=T), beruházás csökken (E-=K)
T1x1 Tárgyi eszközök K161 Beruházások 1 000 000
3. Értékcsökkenés
Gép értéke csökken (E-=K), de az 1×9 tsz. écs számlán keresztül, értékcsökkenési költség nő (K+=T)
T 57 Értékcsökkenési leírás K1x9 Tárgyi eszköz tsz. écs. 100 000
4. A baj (visszacsöpögtetés)
Ha ilyen feladat van a vizsgán, azért adják, hogy kiderüljön, hogy a következőt nem felejted-e el.
Szóval. Ez az 1c) pontban történt elhatárolás folyománya. Ott azt mondtam, hogy kegyes az állam, nem adóztatja meg az ingyen kapott eszköz miatt keletkezett bevétel. Ez így is van, de féligazság. Azért annyira nem kegyes, hogy végérvényesen elengedje az adót. Annyit enged, hogy a tárgyi eszköz élettartama alatt részletekben fizessük meg. Vagyis, ahogy szépen, lassan elhasználjuk az eszközt és leírjuk értékcsökkenésként, ezzel egyezően vissza kell csöpögtetnünk az egyéb bevételt (évek alatt).
Vagyis a bevételünk nő (B+=K) és a passzív időbeli elhatárolásból tesszük vissza, vagyis az csökken (F-=T)
T483 Halasztott bevételek PIE K96 Egyéb bevételek 100 000
Összeg: Ha nem volt üzembehelyezésig felmerülő egyéb költség (mint itt), akkor a visszacsöpögtetendő összeg megegyezik az écs. összegével.
Ha vannak a bekerülési értéket növelő egyéb költségek, akkor ezzel a képlettel tudod kiszámolni az összeget: elhatárolt összeg/bekerülési érték x értékcsökkenés
Ezt a lépést minden évben -egészen az élettartam végéig- meg kell tenni!
Igen valóban. Azt hiszem értem köszönöm.
Nem, nem ezt írtam.
Jól értem? a 100000 ftot atrakom bevételkent a pie ből akkor a következő lépés az áfa elszámolása lesz? T466-k3 27.000 es akkor ez így lesz amig a pie lenullázódik?
Vagyis igazabol ha átválalljuk az áfát akkor azt kétszer fizetjük meg?
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.
Mert pont, hogy nem az áfa elaprózását szolgálja, hanem a bevételét!
Kedves Norbert, azt nem látom át a magyarázat ellenére, hogy ha ez a PIE az áfakifizetés elaprózását szolgálja, akkor miért nem T478-K483, miért a 96-tal szemben csöpögtetünk vissza, amikor annak nincs köze az áfafizetéshez?
Ugyan úgy működik, mint minden 466-os áfa. Le lehet vonni az elszámoláskor.
Kedves Norbert!
Egy valamit nem értek. Ha átvállalásra kerül az ÁFA. T466 K479. Ebben az esetben, ha a cég rendezi az ÁFÁT pl. K384 T479, utána a T466-on "ott marad" az ÁFA, ezzel csökkentve a fizetendő, vagy növelve a visszaigényelhető ÁFÁ-t, azt, hogyan lehet eltüntetni, vagy maradhat ott?
Köszönöm, üdv.:
Dávid
Kedves Norbert!
Azt szeretném kérdezni, hogy az áthárított Áfa miért nem rendkívüli ráfordítás?Azaz K466 – T88?
Ildikó
Mert a használat alatt arányosan kell visszacsöpögtetni.
Nem írtam, hogy a 100 000 Ft hány havi, de ha 6 hónapra szól, akkor a következő évben 200 000 lesz a visszacsöpögtetendő.
Szia Kedves Norbert! A 4. pontban a visszacsöpögtetendő összeg miért 100 000 Ft, ha az 1 pontban 1000 000 Ft-ot határoltunk el. Miért nem az egészet tesszük vissza PIE-ból? És ahogy évek alatt minden évben meg kell tenni ezt a lépést, akkor a következő évben a halmozott écs (vagyis 200 000 Ft) lesz a visszacsepegtetendő összeg? Ezt nem értem teljesen. Köszönöm válaszod! Mary
Azt szeretném még kérdezni a témával kapcsolatban, hogy mi a különbség a térítés nélküli átadás és az ajándék között, ill. a hagyaték és a leltári többlet esetében kell-e számolni az áfá-val?
Elnézést a sok kérdésért, de minél többet tanulom a számvitelt, annál több kérdés merül fel bennem.
Üdvözlettel, Éva
Kedves Norbert!
Ezt az áfa dolgot én sem értem. Miért kell az átvevőnek rendkívüli bevételként elszámolni, ha nem hárítja át az átadó? Akkor nekem semmi dolgom az áfával, vagy rosszul gondolom?
Válaszát előre is köszönöm!
Éva
Igen, ezt tekintjük az alapesetnek.
Kedves Norbert !
Azt szeretném megkérdezni ha a feladat nem írja,hogy az átadó tovább terheli az áfát,akkor az automatikusan tovább terhelést jelent?- átvevőnek kell fizetni?
Válaszát előre is köszönöm.
Igen, könyvelni kell.
ha az átadó nem hárítja át az áfát (elengedi az áfát), akkor nyereségünk keletkezik, mely bevétel növekedést jelent (B+=K)
T466 Előzetes áfa K98 Rendkívüli bevételek 270 000,
ezzel kapcsolatban az a kérdésem,hogy az Áfa-t mindenképpen könyvelni kell? mert Nekünk eddig ezt nem így mutatták pü-szmv.üi. tanfolyamon,sőt a hozzátartozó Tk.Éva Katalin Váll.könyvvitel is csak azt írja,hogy ha áthárítják fizetni,ha nem hárítják át nem kell fizetni,de könyvelni se.
Válaszát előre is köszönöm.