Talán az egyik legjobban utált téma: Értékpapírok
No, nézzük!
Számviteli szempontból kétféleképpen érdemes csoportosítani az értékpapírokat:
a) Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat, melyeket a befektetet eszközök között az 1-es számlaosztályban találunk (számlaszám: 181)
Hogy az adott értékpapírt hová kell besorolni az a vállalkozó szándékán múlik. Ha egy éven túl meg kívánja tartani, akkor befektetési célú, ha éven belül értékesíteni kívánja, forgatási célú lesz. Természetesen idő közben a szándék megváltozhat, ekkor (de legkésőbb év végén) át kell sorolni a megfelelő helyre.
A lejárati idő szerinti megkülönböztetés a példák megoldása során nem jelent nehézséget, csak a számlaszám (181-375) helyes használatára kell figyelni.
a) kamatozó értékpapírokat pl: kötvény (ezeknél a névérték után fizetnek meghatározott időnként kamatot)
b) diszkont értékpapírokat (az ő jellemzőjük, hogy névérték alatt bocsátják ki, és a futamidő végén a vételárnál mindig magasabb névértéket fizetik ki. A két érték különbözete a vállalkozás nyeresége)
Míg a lejárati idő szerinti besorolás nem jelent különbséget a könyvelésben, addig a hozam szerinti eltérés már komoly elszámolásbeli különbségeket eredményez.
Ezért a kamatozó (ez a bonyolultabb, és a vizsgán sokkal gyakrabban fordul elő), és a diszkont értékpapírokat külön-külön fogjuk vizsgálni.
Akkor tehát: kamatozó értékpapírok (kötvények):
Kötvény |
Fontos: mindig a névérték a 100%, vagyis a százalékos formában megadott adatoknál mindig a névértéket vesszük alapul!!!
1. lépés: vásárlás
a) vételár
Tehát:
T181 Bef. Ép K381 Pénztár
375 Forg. Ép K384 Bank, vagy
K479 Egyéb röv. lej. köt.
Összeg: hát amennyivel csökken a pénzünk, vagyis a ténylegesen kifizetet vételár (vagy megadják abszolút értékben, vagy %-os formában, ekkor névérték x árfolyam)
b) Vételárban felhalmozott kamat:
De vajon mi kerül a T oldalra?Azt nyílván tudod, hogy a kamatok (akár fizetett, akár kapott) a pénzügyi műveleteket érintik. Most nyílván (és tulajdonképpen logikusan) rávágod, hogy fizetett kamat, tehát 87 Pénzügyi műveletek ráfordításai nőnek a T oldalon! Nem rossz! De nem is jó! Ugyanis a Sztv. a 97 Pénzügyi műveleteket kéri csökkenteni a vételárban felhalmozott kamattal (Bevétel-=T). Eredmény szempontjából tulajdonképpen ugyanaz, hiszen akár a ráfordítást növeljük, akár a bevételt csökkentjük a vállalkozás eredménye csökkenni fog.
T97 Pénzügyi bevételek K181 v. 375 Értékpapírok
Összeg:Db x névérték x kamatláb/12 hó (360 nap) x az utolsó kamatfizetéstől a vásárlásig eltelt hónapok (napok)
Ezt a pont a pénzügyi-számviteli ügyintéző tananyagnak nem része. A Mérlegképes Tanoncok, Pszf-es hallgatók nem úszhatják meg!
Képlet:Bekerülési érték (figyelem: vételár-felhalmozott kamat!) – névérték/a vásárlástól a futamidő végéig hátralévő idő x a vásárlástól dec. 31-ig hátralévő idő=elhatárolandó összeg.
Ha megvan az összeg, könyveljük le! De hogyan?
Mint már említettem a különbözet lehet:
Nyereségjellegű (ha a bekerülési érték kisebb mint a névérték)
Magyarázat: a futamidő végén a névértéket fogom megkapni. Ha ennél kevesebbért szereztem be, akkor jól jártam
Tehát drágábban vettük, mint amennyit a futamidő végén kapunk)
Tehát, veszteség esetén: T87 K482
Kedves Mérlegképes Tanoncok!
Szerintem Te számvitel tanárnak készülsz.
Számokkal is kérdezem:
a névérték mondjuk 1000Ft
a aktuális időszaki kamat meg mondjuk így oszlik ketté:
30Ft jár belőle az eladónak,
70Ft a vevőnek
(a teljes kamatot a vevő fogja megkapni, mert ő mutatja majd be a kötvényt kamatfizetéskor, de vásárláskor a 30Ft-nyit belőle odaad az eladónak, így ő végeredményben 100-30=70Ft kamatjövedelemhez jut)
Akkor aki vásárol az 1000+30Ft-ot fizet ki, ugye?
A kötvényt viszont csak 1000Ft értékben könyveli le, és a kifizetett 30Ft-ot bevételcsökkenésnek számolja el?
Várjunk…, azt hiszem, megvan:
1030Ft-ot fizet ki, ezen könyveli le a kötvényt, majd csökkenti 30-cal, és azt párhuzamosan elszámolja bevételcsökkenésnek.
Stimmel, ugyanaz a végeredmény!!!! :)
Most viszont akkor én nem értem:
Ha megvásárolom közbülső időben (két kamatfizetés között), akkor nem fizetem ki pénzeszközben az időarányosan járó kamatot az eladónak a névérték mellé?
Köszi!
Imola kérdéséhez a gondolatom:
Azért kell figyelembe venni az időarányos kamatot is, mert az csak akkor járna nekem, ha kivárnám a kamatfizetésig hátralévő teljes időt. Ha nem akarom kivárni, mert előbb akarok pénzhez jutni, akkor lemondok a hátralévő időre jutó kamatrészről. Az majd azé lesz, aki kivárja a hátralévő időt. Én viszont annyi részt megkapok, ameddig nálam volt a kötvény (az az én várakozásomért jár). Szóval a kamatfizetéstől újabb kamatfizetésig járó kamatot megosztja egymás között eladó és vevő a részvénybirtoklási (várakozási) idő arányában.
(Ez volt a kérdés? Jó a gondolatom?)
Kedves Zoltán!
Az év végi teendőket külön bejegyzésben találod: http://www.szamvitelnavigator.hu/2011/01/ertekpapirok-ertekelese-merlegkepes.html
Javaslom, hogy tarts a tanulási útmutató sorrendjét és mindent meg fogsz találni.
Kedves Norbert!
Pénzügyi-számviteli ügyintézőin mi sem tanultuk a bekerülési és névérték arányos különbözetének elhatárolását, viszont tanultunk olyat, hogy év végén el kell határolni a dec. 31-ig felgyűlt, de még nem esedékes tárgyévi kamatot, amit viszont a fenti bejegyzésben nem találok.
Vizsgára készülök, így bizonytalan még a tudásom, ezért is szeretnék erre rákérdezni.
Köszönettel
Zoltán
Kedves Norbert!
Nagyon örülök, hogy megtaláltam a blogodat! 2004/05-ben tanultam számvitelt, azóta nem könyveltem (mesterképzésen sem)… és most van kb. 1,5 hónapom, hogy felkészüljek mérlegképes könyvelőire… Gazdaságis vagyok, tehát két lábbal állok a talajon…nem sok esélyt látok arra, hogy júliusban mérlegképes könyvelő legyek, de a magyarázataid egyre közelebb visznek a cél felé! :) Még egyszer köszi és sok erőt kívánok Neked további oktatásainkhoz! :)
Ancsa
Azért kell, mert a törvény ezt írja.
Ha filozofálgatni akarunk, akkor az lehet a háttérben, hogy így lehet a tiszta (kamat nélküli) értékét megmérni az kötvénynek.
Kedves Norbert!
Segítséged szeretném kérni. Sajnos, már az 1. b) pontnál (Váráslás – Vételárban felhalmazott kamat) kérdésem van:
A feladatokon keresztül sem világos a Számviteli Törvény szerinti lépés, azaz hogy miért kell csökkenteni a nyilvántartásunkban az értéket az utolsó kamatfizetéstől/kibocsátástól a vásárlásig eltelt időre jutó kamattal?
Miért érne kevesebbet a kötvény, hiszen ha nem adom el, a teljes kamatot megkapom rá.
Ha 100%-os árfolyamon vennék 1.000.000 FT-ért kötvényt 12%-os éves kamattal, akkor a befolyt kamat a teljes 12% lesz, függetlenül attól, hogy mikor jutottam a birtokába. Tehát nekem 1.120.000 Ft-ot ér a kötvény, nem 60.000 Ft-al kevesebbet, ha 6 hónappal a kamatfizetés után vásároltam. Tudom, ez csak 6 hónap múlva, de most is inkább 1.060.000 FT az értéke, mint 940.000 FT.
Nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel: Imola.
Facebook, március 4. és 11!
Kár hogy nincs részvény már csak az hiányzik, hogy teljes legyen a kép :(
Még nincs.
Részvény és forgatású célú diszkont értékpapírok esetleg van valahol???
Szuper, érthető :DDDD
Köszönöm!
Szeviva
Nagyon hasznosnak találtam a bejegyzést. :-)
Örülök neki, de ez így önmagában nagyon kevés. Rögtön folytasd a többi résszel és főleg példákkal. Tanulási útmutatóban megtalálod, hogy, hogyan haladj tovább.
Szuper a magyarázat, végre megértem.
Köszönöm :)
Kívánságod parancs, íme: http://www.szamvitelnavigator.hu/2011/01/ertekpapirok-ertekelese-merlegkepes.html
Nagyon hasznos volt, köszönöm. Szívesen olvasnám az év végével kapcsolatos teendőket is, mindig ott akadok el… :(