Talán az egyik legjobban utált téma: Értékpapírok
No, nézzük!
Számviteli szempontból kétféleképpen érdemes csoportosítani az értékpapírokat:
a) Tartós hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokat, melyeket a befektetet eszközök között az 1-es számlaosztályban találunk (számlaszám: 181)
Hogy az adott értékpapírt hová kell besorolni az a vállalkozó szándékán múlik. Ha egy éven túl meg kívánja tartani, akkor befektetési célú, ha éven belül értékesíteni kívánja, forgatási célú lesz. Természetesen idő közben a szándék megváltozhat, ekkor (de legkésőbb év végén) át kell sorolni a megfelelő helyre.
A lejárati idő szerinti megkülönböztetés a példák megoldása során nem jelent nehézséget, csak a számlaszám (181-375) helyes használatára kell figyelni.
a) kamatozó értékpapírokat pl: kötvény (ezeknél a névérték után fizetnek meghatározott időnként kamatot)
b) diszkont értékpapírokat (az ő jellemzőjük, hogy névérték alatt bocsátják ki, és a futamidő végén a vételárnál mindig magasabb névértéket fizetik ki. A két érték különbözete a vállalkozás nyeresége)
Míg a lejárati idő szerinti besorolás nem jelent különbséget a könyvelésben, addig a hozam szerinti eltérés már komoly elszámolásbeli különbségeket eredményez.
Ezért a kamatozó (ez a bonyolultabb, és a vizsgán sokkal gyakrabban fordul elő), és a diszkont értékpapírokat külön-külön fogjuk vizsgálni.
Akkor tehát: kamatozó értékpapírok (kötvények):
Kötvény |
Fontos: mindig a névérték a 100%, vagyis a százalékos formában megadott adatoknál mindig a névértéket vesszük alapul!!!
1. lépés: vásárlás
a) vételár
Tehát:
T181 Bef. Ép K381 Pénztár
375 Forg. Ép K384 Bank, vagy
K479 Egyéb röv. lej. köt.
Összeg: hát amennyivel csökken a pénzünk, vagyis a ténylegesen kifizetet vételár (vagy megadják abszolút értékben, vagy %-os formában, ekkor névérték x árfolyam)
b) Vételárban felhalmozott kamat:
De vajon mi kerül a T oldalra?Azt nyílván tudod, hogy a kamatok (akár fizetett, akár kapott) a pénzügyi műveleteket érintik. Most nyílván (és tulajdonképpen logikusan) rávágod, hogy fizetett kamat, tehát 87 Pénzügyi műveletek ráfordításai nőnek a T oldalon! Nem rossz! De nem is jó! Ugyanis a Sztv. a 97 Pénzügyi műveleteket kéri csökkenteni a vételárban felhalmozott kamattal (Bevétel-=T). Eredmény szempontjából tulajdonképpen ugyanaz, hiszen akár a ráfordítást növeljük, akár a bevételt csökkentjük a vállalkozás eredménye csökkenni fog.
T97 Pénzügyi bevételek K181 v. 375 Értékpapírok
Összeg:Db x névérték x kamatláb/12 hó (360 nap) x az utolsó kamatfizetéstől a vásárlásig eltelt hónapok (napok)
Ezt a pont a pénzügyi-számviteli ügyintéző tananyagnak nem része. A Mérlegképes Tanoncok, Pszf-es hallgatók nem úszhatják meg!
Képlet:Bekerülési érték (figyelem: vételár-felhalmozott kamat!) – névérték/a vásárlástól a futamidő végéig hátralévő idő x a vásárlástól dec. 31-ig hátralévő idő=elhatárolandó összeg.
Ha megvan az összeg, könyveljük le! De hogyan?
Mint már említettem a különbözet lehet:
Nyereségjellegű (ha a bekerülési érték kisebb mint a névérték)
Magyarázat: a futamidő végén a névértéket fogom megkapni. Ha ennél kevesebbért szereztem be, akkor jól jártam
Tehát drágábban vettük, mint amennyit a futamidő végén kapunk)
Tehát, veszteség esetén: T87 K482
Kedves Mérlegképes Tanoncok!
Ertem akkor igy, koszonom!
Nem csak egy havi kamat jár, hiszen a kamatfizetés napján az egész éves kamatoz annak fizetik, aki bemutatja a kötvényt. A korábbi tulajdonos nem kap semmit
Kedves Norbert!
A következő lenne a kérdésem:
Veszünk egy kötvényt tárgyév decemberében. Kibocsátás előző év februárja, kamatfizetés évente azaz februárban.
A példa első évében azaz tárgyévben az elhatárolandó járó kamatot a példatárban mindig 11 hónapra számolják. Nem értem, ha 1 hónapja van nálunk a kötvény, akkor nem csak egy havi kamat járna? A tárgyévet követő év elszámolásában érthető a 11 hónapnyi kamatelhatárolás a febr és dec vége közötti időszakra, de ha nem is volt a tulajdonunkban akkor miért kell így számolni tárgyévben?
Köszönöm
kedves Norbert!
nagyon nem értem, minek fizetünk tanfolyamokra százezreket, ha erről a blogról értem meg az összefüggéseket.. :(
köszönöm a segítséget!
Anna