Havass Norbert
Ha nekem sikerült, Neked is fog!
Hogy megértsd az előző mondatot, vissza kell ugranunk a középiskolához.
Tanulmányok
Zeneművészeti Szakközépiskolába (Konziba) jártam. Úgy tudom, hogy ez volt Magyarország egyetlen középiskolája, ahol nem volt érettségi tantárgy a matematika (nyilván azt gondolták: szegény művész gyerekek, úgyis hülyék a reál tárgyakhoz).
Ennek megfelelően a matematikaoktatás is csak látszattevékenység volt.
Érettségi után teológián, majd a Zeneakadémián folytattam tanulmányaimat. Itt sem volt túl sok reáltárgy.
Mikor egyetemi tanulmányaim vége felé jártam, édesanyám húga beiratkozott egy mérlegképes könyvelő tanfolyamra. Miután végzett, rögtön főkönyvelőként helyezkedett el, az akkori tanári és zenész fizetések négyszereséért. Hajaj! Közben édesanyámnak volt egy Bt-je, aminek a könyvelését Ő maga végezte. Akkor még vállalkozásoknál is létezett az egyszeres könyvvitel. Volt egy másfél méter széles „naplófőkönyv” csodálatos rubrikákkal. Olyan egyszerű volt a kezelése, hogy egy könyvelő végzettséggel nem rendelkező vállalkozó is meg tudta csinálni.
Na, gondoltam, ha ilyen egyszerű ez a könyvelés, és ilyen jól lehet vele keresni, én is szerzek egy ilyen papírt. Tanítok, zenélek (ezekből nem lehet megélni), mellette pedig majd elvállalok néhány céget, beírogatom a rubrikákba a cuccot. Ez így nagyon jó lesz! (Erről jut eszembe: állítólag Goethe mondta: “a kettős könyvvitel az emberi elme legszebb találmánya”. Lehet, hogy mellékállásban ő is könyvelő volt?)
Ezen felbuzdulva vettem egy Expressz újságot – internet még nem volt (kilencvenes évek eleje) – és kinéztem az oktatási rovatban a legrövidebb mérlegképes könyvelő tanfolyamot (ekkor még nem kellet szakmai előképzettség). Kicsit csalódott is voltam, mert 9 hónapot írtak, én meg azt gondoltam, hogy ezt a rubrikázást 2 egyetem mellett simán megeszem 3 hét alatt. Mi a fenének ezt a kis semmit 9 hónapig ragozgatni?
Elkezdődött a tanfolyam: válgazd, jog, pénzügy. Ok!
Jött a számvitel. Gondoltam: na, most jön az a laza kis rubrikázás!
Hát…, nagy csalódás volt!
Hogy érts a helyzetemet: gyakorlatilag általános iskolában tanultam utoljára matekot. Nekem a középiskolai anyag teljesen kimaradt. És ez most nem túlzás: amikor azt mondta a tanár, hogy egymilliókétszázezer, nem tudtam leírni. Nem tudtam, hogy hány nullát írjak a végére! Leírtam szövegesen, majd otthon nekiálltam kibogarászni hátulról (egyes, tízes, százas, ezres….)
Szóval, innen kezdtem. Ha Te le tudod írni (számokkal) az egymilliókétszázezret, akkor előrébb tartasz mint én tartottam számviteltanulmányaim kezdetén.
Sokat kínlódtam vele, feladtam néhányszor. Nagyon nehezen ment. Valahogy aztán levizsgáztam, de nem sokat értettem belőle.
Miután kézhez kaptam a mérlegképes bizonyítványt, gondoltam, most már tényleg meg kellene tanulni. Ezért beiratkoztam másoddiplomás képzésre a BGE-PSZK-ra. Itt sem vitézkedtem. Az utolsó évben, még mindig nem tudtam semmit. Gondoltam, ez így nem lesz jó. Lesz egy számviteli szakközgazdász diplomám, egy mérlegképes könyvelő végzettségem, de nincs mögötte tartalom. Összeszedtem magam, bementem a főiskola könyvtárába és kivettem 10 tankönyvet és 10 példatárat, és elkezdtem az alapoktól feldolgozni az egész számvitelt. Tananyagrészenként haladtam. 10 tankönyvből elolvastam az alapokat, és a 10 példatár összes megoldott “számvitel alapjai” példáját megcsináltam. Ezután jöttek a tárgyi eszközök, a készletek, és így szépen lassan végigvettem az egész tananyagot. Bő egy évembe került, de “kikapartam a gesztenyét”. Megértettem, megtanultam!
Munka
Miután elvégeztem a főiskolát, tudtam, hogy könyvelni –legalábbis főállásban- nem fogok (korábban dolgoztam könyvelőirodában, de nem szerettem).
Mindig tanár szerettem volna lenni, de abból sajnos nem lehet megélni.
- De, de, de! Hopp-hopp!
- Ha számvitelt tanítanék, akkor lehet, hogy az azért más! Talán jobban megfizetik!
- És igen! Ha nem csak iskolában tanítok, hanem mellette felnőttképzésben, meg magántanítványokat is vállalok, akkor az már egészen jó!
És így is lett.
Sok helyre hívtak, sok helyen tanítottam.
A legfontosabbak:
- BGE PSZK (Számvitel Tanszék)
- Könyvvizsgáló Kamara
- Számalk
- KOTK
- Soter Line
- Oktáv
Mire vagyok a legbüszkébb?
Arra, hogy diákjaim nem csak megtanulták és megszerették ezt a fránya tudományt, hanem sokan közülük a tanítás szeretetét is örökölték, így ma Ők már kollégáim: számviteltanárok.
DÍJAK, KITÜNTETÉSEK
Diákjaim számtalan országos számvitel versenyen indultak, minden esetben dobogós helyeken végeztek. Legjobb eredmény: az első 10 helyezettből 7-et a tanítványaim szereztek meg.
PUBLIKÁCIÓK
- Tankönyv és példatár
- 36 db e-learning kurzus
- Több száz órányi távoktatásos tananyag
EGYEBEK:
- 1 db feleség, 6 db gyermek: 4 fiú, 2 lány (velük nehezebb) + 1 vizsla kutya
- Hobbi: kürtölés szimfonikus zenekarban, bringázás, mostanában blogolás.
Dr. Veress Attila
Főiskolás éveim kezdetétől tanítok számvitelt és különböző matematika közeli tantárgyakat.
Az oktatással magántanárként kerültem először kapcsolatba és ennek köszönhetően a mai napig minden témát a hallgatói gondolkodásmód oldaláról közelítek meg.
A tanítás során a legösszetettebb problémákat is le tudom fordítani a „kezdők” nyelvezetére és úgy gondolom, hogy a számvitel nem igényel extra képességeket. Bár megjegyzem, a számvitel egy pillanatnyi álmodozást sem tűr meg
SZEMÉLYES ADATOK
Jelenlegi munkahely: BGE PSZ Kar, Számvitel Intézeti Tanszék, egyetemi docens
Egyéb tevékenység: országos vizsgaelnök, belső ellenőr
ISKOLAI VÉGZETTSÉG, SZAKKÉPZETTSÉG, TANULMÁNYOK
- Közgazdász egyetemi diploma
- Okleveles könyvvizsgáló
- Okleveles adószakértő
- PhD fokozat (Számvitel)
KORÁBBI MUNKAHELYEK
- Egis Rt.:controlling
- Deloitte and Touche: könyvvizsgálat
DÍJAK, KITÜNTETÉSEK
A Szakirányú továbbképzésen és a Szakképzésben résztvevő Hallgatók elismeréseként, valamint a BGF Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar Továbbképzési és Szakképzési Központja keretén belül végzett kiemelkedő oktatói tevékenységéért (2007, BGF PSZF Kar)
Tiszteletbeli Évfolyamtárs (2015, BGF PSZK – HÖK)
Könyvelő kAPPtár tanuló mobilapplikáció Szakképzési Díj – innováció kategóriában (2018, Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara)
PUBLIKÁCIÓK
- 63 db tankönyv/szakkönyv, könyvrészlet (A mérlegképes könyvelői képzéshez és a pénzügyi-számvitel ügyintézői képzéshez kapcsolódó legnépszerűbb tankönyvek, példatárak szerzője, társszerzője)
- 17 db tudományos tanulmány
- 9 db konferenciaközlemény
- 36 db e-learning kurzus
- Könyvelő kAPPtár tanuló mobilapplikáció
- számos tankönyv (szakkönyv) és tanulmány lektora
HOBBI
- Sport (kondi, futás, labdarúgás)
- Emberi viselkedés, személyiségtípusok tanulmányozása
Figyelmedbe ajánljuk képzéseinket
- Vizsgafelkészítőink: https://kurzusok.szamvitelnavigator.hu
- Mérlegképes könyvelő OKJ képzés: http://www.szamvitelnavigator.hu/p/merlegkepes-konyvelo-tanfolyam_6.html
- Pénzügyi számviteli ügyintéző OKJ képzés: http://www.szamvitelnavigator.hu/p/penzugyi-szamviteli-ugyintezo-tanfolyam.html
Sziasztok!
A következő kérdéseim vannak:
– a szombati tanítás hány órás?
– hánytól hányig tart?
– kötelező-e pont abban az időintervallumban részt venni, vagy visszanézhető az óra?
– 19 folyó hónap, vagy tulajdonképp 2 év?
– államilag elismert, akkor ezt jól olvastam, igaz?
– a vizsga online vagy helyszíni?
Köszönöm.
Szia!
Új vagy régi típusú képzés érdekel.
A legegyszerűbb, ha ide írsz: ujmerlegkepes@penta.hu
Sziasztok!
Kicsit eltévedtem az OKJ átváltoztatása miatti útvesztőben. 8 éve (másfél év gyermekkel otthon töltött kihagyással) dolgozok könyvelőirodán. Ügyviteli titkár szakmai érettségivel kezdtem neki. Megelégeltem és úgy döntöttem, hogy elkezdem és kiképzem magam, hogy képzett és ne csak betanult legyek. A felnőttképzés tanúsítványai, oklevelei között elvesztem. 27 éves vagyok, így csak a felnőttképzés szűkített részét választhatom. Egy pénzügyi- és számviteli ügyintéző képzéssel szerettem volna kezdeni, aztán a BGE Vállalkozási mérlegképes könyvelő szakmai képzésével szerettem volna folytatni. Viszont ott megakadtam, hogy a pénzügyi és számviteli ügyintéző képzései szinte elérhetetlennek tűnnek a 8 órás munkám mellet, amit viszont távoktatásban találok csak tanúsítványt ad, ami a BGE-hez kevés. Egy kis iránymutatást merre lehetne elindulni szívesen fogadnék.
Köszönettel
Csatai-Lestyan Zita
lestyanz@gmail.com
Kedves Zita!
Szerintem ne gondolkodj az ügyintézőben, jelentkezz mérlegképesre. Érettségi a feltétele.
Szèp napot!
Kérdèsem az lenne,hogy 6évvel ezelőtt elvégeztem a pénzügyi-szàmviteli ügyintéző tanfolyamot estin,ehhez megvásároltam Havass Norbertèl online anyagát:)1évet dolgoztam a szakmàban,majd született egy kisfiam,aki most lesz 5èves ès a gyes utàn is a szakmàba mentem vissza dolgozni :)Az ügyintézői suli utàn megfogadtam,soha többet szàmvitel,most azonban azt látom,hogy nem sok lèpès ezutàn egy könyvelő elvégzèse! Tudnànak nekem abban segíteni,hogy mik a lehetőségeim online egy kisgyerek ès munka mellett ill.hogy kapnèk e felmentést bármiből a már elvégzett pènzügyi/szàmviteli ügyintèző suli miatt?
Köszönöm előre is a vàlaszt!
Kedves Tünde!
Igen 4 modulból kérhetsz felmentést és teljesen online a képzés.
Üdvözlöm,
Gondolkodom, hogy elkezdem a mérlegképes képzést.
Szeretném megkérdezni, hogy a PENTA képzése
és a Számviteli navigátor képzése miben tér el?
Melyiket ajánlják?
Online képzést keresek..
Illetve van e lehetőség felmentést kérni ha BSC Gazdálkodási es management diplomával rendelkezem?
Köszönöm előre is!
Dombai Zsuzsa
30 9977 103
domzsuzs@gmail.com
Kedves Zsuzsa!
A kettő ugyanaz.
A Penta egy felnőttképző intézmény, a Számvitel Navigátor pedig szakemberek, tanárok intézménye. A Penta szervezi a képzést, a Számvitel Navigátor készíti az online tananyagot a képzéshez. Éppen ezért a felmenési kérdésedre nem mi tanárok tudunk válaszolni, hanem a Penta: ujmerlegkepes@penta.hu
Sziasztok!
Érdeklődnék, hogy amennyiben pénzügy és számviteli alapszakot végeztem, akkor a Mérlegképes könyvelői kurzus elvégzéséhez még kell-e tennem valamit vagy az már jár hozzá?
Sajnos nem vagyok vele tisztában, hogy mi ekkor a teendő, hogy meglegyen a mérlegképes könyvelői is.
Előre is köszönöm a választ.
Szia!
Ide írj: ujmerlegkepes@penta.hu
Szervusztok! Érdeklődni szeretnék, volt-e már látássérült hallgatótok. Mint talán tudjátok, ma már a képernyőolvasó szoftverek segítségével vakon is kiválóan lehet az interneten böngészni, tanulni, webes adatlapokat kitölteni stb. Ahogy nézem, a tananyagaitok is akadálymentesek. Vajon elképzelhetőnek találjátok, hogy egy vak ember elvégezze a mérlegképes könyvelői tanfolyamot és el is tudjon helyezkedni a szakmában? Ehhez ugye az kell, hogy semmilyen papíralapú tennivaló ne zavarjon be, hiszen értelemszerűen sem elolvasni, sem kitölteni nem tudunk nyomtatott lapokat, hanem kizárólag a szoftwerrel dolgozhassunk. Reális ez?
Kösz, ha elgondolkodtok a kérdésen!
Szia!
Először könyvelőirodáknál érdeklődnék, hogy ők mit gondolnak.
A tananyagainkhoz mindenképpen kelleni fog segítség. A vizsgák megoldhatóságáról pedig az oktatásszervezőink tudnak nyilatkozni: ujmerlegkepes@penta.hu
Sziasztok!
A mérlegképes könyvelői tanfolyam standard és prémium csomagja között tétovázok.
100.000ft különbség az elég számottevő.
A kérdésem,hogy időközben lehet-e váltani a standard csomagról a prémiumra?
Szia!
A Prémium csomag meglehetősen új, 2 hónapja vezettük be. Ez a lehetőség nem jutott eszünkbe, ezért e pillanatban nem lehet, de fel fogom vetni.
Tisztelt Ügyintéző
OKJ-s VMK képzést ebben az évben végeztem a PENTA-nál, egyik modulzáró nem sikerült, így szakmai vizsgára sem tudtam elmenni.
Adótanácsadó vagyok most végeztem. Közgazdász vagyok, számvitel szakirányon végeztem, tanulmányokat 1992-1995 klözött, államvizsgát 2003-ban teljesítettem, ekkor kaptam meg az oklevelet is.
Kérdésem, milyen gyorsan tudnék Önöknél a VMK szakmai vizsgáig eljutni, minden megoldás érdekel.
Köszönettel:
Éva
Kedves Éva!
Kérem, hogy az oktatásszervezőinknek írj: ujmerlegkepes@penta.hu