Kinek kell?
Mérlegképes könyvelő tanoncok
Pénzügyi számviteli ügyintézők
Pénzügyi számvitelt tanulók
Mielőtt vadul elkezdenénk akasztófákat rajzolni, inkább gondolkodjunk egy kicsit!
Szóval, ha van egy tárgyi eszközünk, aminek a bruttó értéke 1 000 000 Ft, az eladásig felhalmozott terv szerinti értékcsökkenés 400 000 Ft, terven felüli értékcsökkenése pedig 200 000 Ft és ezt most eladjuk 500 000 Ft+áfa összegért, akkor jól jártunk, vagy rosszul? (Az összes ilyen típusú feladatban az eladásig felhalmozott értékcsökkenésre úgy kell tekintenünk, hogy azokat már a korábbi években lekönyveltük!)
Azt is gondold végig, hogy mennyivel!
Megoldás:
Ez az eszköz a mi nyilvántartásaink szerint (könyv szerint) 400 000 Ft-ot ér (1 000 000 – 400 000 – 200 000). Ehhez képest 500 000 Ft-ért adtuk el. Igen, igen, jól jártunk! Eredményünk +100 000 Ft lesz. (Az áfát ne vedd figyelembe, ez egy átfutó tétel amit megkapunk, majd továbbítunk az APEH-nek.)
Tehát:
Nyereség: 100 000
2021-től az értékesítés elszámolása megváltozott a korábbiakhoz képest.
Ahhoz, hogy az értékesítés eredményét (jelen esetben 100 000 Ft nyereséget) ki tudjuk mutatni, használnunk kell a 368 Technikai számlát. Ez lesz az egész elszámolás középpontjában, mindent ezzel szemben fogunk elszámolni (kivéve az eladási ár Áfa-ját, mert az átmenő tétel, nem érinti az eredményünket).
Akkor most már jöhetnek az akasztófák:
Három nagy egységet kell lekönyvelnünk:
1. Kivezetés: el kell tüntetnünk az eszközt, hiszen eladtuk. Ez az áldozatunk az üzleten.
2. Eladási ár: ez az örömünk az értékesítésben
Részletesen:
1. Könyv szerinti érték kivezetése
Itt csökkentenünk kell a tárgyi eszközeink értékét. Ez rendben is van, de ez a fránya tárgyi eszköz nem egyetlen akasztófán szerepel a 400 000 Ft-os könyv szerinti értékével, hanem szét van szórva három főkönyvi számlán. Kénytelenek vagyunk alkalmazkodni a kialakult helyzethez és három lépésben kivezetni.
1a) Bekerülési (bruttó) érték kivezetése
1×1-nek T egyenlege van, ha ki akarjuk vezetni, el akarjuk tüntetni, máshogy: le akarjuk nullázni, akkor a K oldalára kell könyvelnünk. Ha itt a K oldalra tettük, akkor 368-as T oldalára tudjuk még beírni.
T368 Technikai számla K1x1 Tárgyi eszközök 1 000 000
1b) Terv szerinti értékcsökkenés kivezetése
Miután kivezettük a bekerülési értéket, logikus, hogy a tárgyi eszköz értékcsökkenése sem maradhat ott, hiszen megszűnt a főszámla, amihez tartozott.
K egyenlege van, ha le akarjuk nullázni, akkor a T oldalára kell könyvelnünk, A 368 Technikainak marad a K oldala
T 1×9 Tárgyi eszköz tsz. écs. K 368 Technikai számla 400 000
1c) Terven felüli értékcsökkenés kivezetése
Ugyan az mint az előző pont:
T 1×8 Tárgyi eszköz tf. écs. K 368 Technikai számla 200 000
Ezzel a lépéssel az eszközünk sorsa beteljesedett, eltűnt, minden számla nullát mutat, ugyanakkor lett 400 00 Ft egyenlegünk a 368 Technikai számlán
Még egy dolog ide kívánkozik: ha az eszköznek van értékhelyesbítése, akkor azt is fel kell oldani: T417 K1x7.
2. Eladási ár
2a) Nettó eladási ár
Növeli a vevőkkel szembeni követelésünket (mindig ezt használjuk, ha nem írja oda direkt, hogy készpénzes eladás). (E+=T), illetve ezt is a 368 Technikai számlával szemben számoljuk el
T311 Vevők K368 Technikai számla 500 000
2b) Áfa
Miután nem érinti az ügylet eredményességét, ezt nem a 368 Technikai számlával szemben könyveljük!
Növeli a vevőkkel szembeni követelésünket (itt is mindig ezt használjuk, ha nem írja direkt, hogy készpénzes eladás). (E+=T), illetve a ha mi vagyunk az eladók, akkor mindig K467
T311 Vevők K467 Fizetendő áfa 135 000
3. Nyereség/veszteség
Itt most nyereség.
Az egyéb bevételekre kell könyvelnünk (B+=K), a másik pedig a 368 Technikai számla (T)
T368 Technikai számla K 96 Egyéb bevételek 100 000
Összege: a 368 Technikai számla egyenleg.
Ha veszteség lenne, akkor a 86 Egyéb ráfordítások nőne (R+=T), vagyis így könyvelnénk:
T 86 Egyéb ráfordítások K 368 Technikai számla
Kedves Pénzügyi-számviteli ügyintézők! Ti most nagyon figyeljetek, mert Tőletek rendszeresen meg szokták azt is kérdezni, hogy mennyi az eredményre gyakorolt hatás, és melyik eredménykategóriát érinti a gazdasági esemény! Mérlegképes tanoncoknak így nem szokták feltenni a kérdést, de ez alap, hogy tudni kell!
Szóval:
Mennyi az eredményre gyakorolt hatás?
Rém egyszerű! Csak az eredménykimutatásra kell gondolni.
Abban mik is vannak? Elárulom: bevételek (9), költségek (5) és ráfordítások (8).
Tehát, hogy egy adott gazdasági eredmény, hogy érinti az eredményünket így tudjátok megállapítani:
=Eredményre gyakorolt hatás: +100 000
Melyik eredménykategóriát érinti közvetlenül?
Most is az eredménykimutatásban kell kutakodnunk. Az eredménykategóriák a betűvel jelzett összesítő sorok. Az egyéb bevétel és ráfordítás az „A” Üzemi/üzleti eredményen belül van. Tehát a válasz: az „A” Üzemi/üzleti eredményt érinti
Közgazdasági suliba járok és gyakran megakadok az órák során a számvitellel, de ez az oldal remek, Mindent részletesen kifejtetek, ami rettentően sokat segít. hálás vagyok érte :)
Köszönjük!
Nem gond, hiszen az 57-esen maradó écs összege arra az időszakra vonatkozik amikor a cég még ténylegesen használta az eszközt.
Akkor ezek szerint az nem okoz majd problémát, hogy az 57- en ottmarad majd egy olyan eszköz értékcsökkenése, ami már nincs is meg?
Köszi, beleírom.
Kedves Norbert!
Köszönöm szépen! Értem!
A hozzám hasonló kezdőknek talán segítség lenne, ha a feladat explicit kimondaná, hogy az eladásig felhalmozott terv szerinti értékcsökkenés 400 000 Ft és a terven felüli értékcsökkenés 200 000 Ft már kontírozásra került, az nem része a feladatnak. Ezt kerestem az első kérdésemben, és ezért kerestem az 57-est a második kérdésben.
Üdvözlettel: Imola.
1. Nem értem a kérdést
2. Mert itt nem az év végi écs számoljuk el (az már valamikor korábban megtörtént), hanem az értékesítéskori écs kivezetés történik.
Kedves Norbert!
Lenne két kérdésem:
1. Miért nem az értékcsökkenések könyvelésével kezdünk?
2. A terv szerinti értékcsökkenést miért nem az 57-re könyveljük? Miért a 86-ra?
Nagyon szépen köszönöm!
Üdvözlettel!
Javítottam!
Óó, bocs, az összeget valóban elírtam.
Köszönöm az észrevételt!
Norbi !
nagyon szépen köszönöm a válaszát,de azért kérdeztem,hogy nem elírás történt e,mert én 500 e.Ft után gondoltam az ÁFA összegét könyvelni(T311-K467:135eFt).
Üdvüzlettel
Még az STKÁV-ról. Az a saját termelésű készletekkel kapcsolatos.
Ha K az egyenlege akkor az eredménykimutatásba +-al írjuk be, T egyenleg esetén –al. Erről is lesz egy bejegyzés (a számvitel legbonyolultabb része)
Szia!
Köszi a kérdést (a Móni az másik oldal, én Norbert vagyok).
A 467 nem elírás, nemsokára lesz az áfáról egy cikk. Miután ez nagyon alap dolog, javaslom, hogy egyenlőre hagyd a tárgyi eszközöket, és nézd át az alapokat. A hírlevelemben írok erről, iratkozz fel).
Üdv:
Norbert
Móni!
Nagyon jó az oldal,elég sokat elolvastam – áttanulmányoztam már belőle (bár annak idején nekünk lett volna egy ilyen tanárunk!!),érthető,szóval szeretem.
A 467-re könyvelt 500 eFt -AKASZTÓFA- csak elírás,úgye?
Amit nem értek,az a STKÁV:"T" ill."K" egyenleg alakulását és ha + az E,akkor miért a "K" oldalra könyvelünk. Köszönöm